תמ"א 38 משמעותה תוכנית מתאר ארצית, ומטרתה חיזוק מבנים ושיפור עמידותם בפני רעידות אדמה. התקן הישראלי מחייב חיזוק כל מבנה שנבנה לפני שנת 1980. תהליך התמ"א, ברוב המקרים, הוא תהליך ארוך ומתמשך בעל מספר שלבים. השלב הראשון של התמ"א, הוא קבלת הסכמת וחתימת בעלי הדירות בבניין בין אם גרים או רק מחזיקים בו דירה בבעלותם. בשלב הבא מומלץ להעביר את האחריות לניהול הפרויקט לחברה לניהול פרויקטים שתרכז ותוביל את המהלכים ותנצח על הספקים.

ישנם שני סוגים של תמ"א – תמ"א 38/1 ותמ"א 30/2. אז מה ההבדל ביניהם?

תמ"א 38/1 הוא למעשה תוספת קומות לבניין קיים, חיזוקו ושיפור עמידותו בפני רעידות אדמה. ברוב המקרים נראה גם תוספות של חדרים, ממ"דים ומרפסות לדירות הקיימות בבניין, שיפוץ חדר המדרגות, הוספת מעליות, שיפוץ הלובי וכדומה. תמ"א 38/2 מדבר על הריסה מוחלטת של הבניין, פינוי הדיירים והקמת בניין חדש, בהתאם לתקנות.

בשני המקרים מדובר בהחלפה של התשתיות הקיימות, והוספת שדרוגים ומשני בטיחות לדירות ולחללים המשותפים. לחברת טוקאר הנדסה בע"מ ניסיון רב בפרויקטים שונים מסוג זה והיא מתמחה במתן מענה ופתרונות תכנון ייחודיים לתמ"א 38. טוקאר הנדסה מתכננת מערכות מים ביוב, ניקוז, מערכות כיבוי אש וספרינקלרים, ופתרונות למתקני החניה. התכנון כולל ליווי מלא לקבלנים וחברות המבצעות תמ"א החל משלבי התכנון הראשוניים, הכנת נספח סניטרי ואישורי התוכניות מול הגורמים הרלוונטיים (רשויות, עיריות, תאגידים וכו') ועד לביצוע והקמה של מערכות המים והביוב הכוללת הנחת קווי המים, בניית תשתית ביוב וניקוז, תכנון מקיף וחיבור אל תשתיות המים והביוב הקיימות באזור.